Niedziela, 2024-05-19, 08:22 | Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"
Główna » 2016 » Kwiecień » 27 » Czytamy Picturebooki
Czytamy Picturebooki

Zajęcia  czytelnicze dla  uczniów klas  I-III  ze Szkoły  Podstawowej  w Biedaszkach  i Zespołu Szkól  w Wilkowie .

Wraz z kwietniem zbliża się ważny dla miłośników książek dzień - Światowy Dzień Książki . W dniach poprzedzających to święto Bibliotekę odwiedziły uczniowie klasy III z opiekunami p . Jolą Adamkowicz i Teresą Wereszczyńską z Zespołu Szkól w Wilkowie oraz uczniowie wraz z panią Dorotą Rozbicką ze Szkoły Podstawowej w Biedaszkach. Uczestniczyły one w zajęciach pt.: Picture Book - co takiego ?Uczniowie dowiedzieli się ,że Picture booki,to książki, w których tekst i obraz pełnią równorzędna rolę a odbiorca w trakcie czytania staje się ich współtwórcą. Wprowadzeniem do tematu była pogadanka o roli ilustracji w książce dla dzieci. Dzieci miały okazję obejrzeć książki, w których obrazki zostały wykonane różnymi technikami i stanowiły nadrzędną lub podrzędną funkcję względem tekstu. Wspólnie zauważyliśmy, że istotną rolę odgrywa regularność kształtów, kolorów, a także tonacja, która wprowadza czytelnika w odpowiedni nastrój.Czytane książki obrazkowe rozwinęły w nas fantazję i kreatywność .

Następnie przy pomocy czterech papierowych misek tworzyliśmy rozmaite przedmioty i postacie, które rozszerzały się, kurczyły i zmieniały miejsce. W ten sposób dziecięca czapeczka w jednej chwili zmieniła się w biedronkę, a słońce w półksiężyc . Pomysłów było bez liku! Uczestnicy zajęć mogli również porównać swoje propozycje z tymi, których użyła autorka -Iwona Chmielewska w „Czterech zwykłych misek” i„Kłopotu”. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie ilustracji do tekstu czytanych książek oraz własnych ilustracji.

Oto nasze prace;

Wyświetleń: 498 | Dodał: BibliotekaKętrzyn | Rating: 0.0/0